banner
Renta czy odszkodowanie

Jeżeli z powodu wypadku dana osoba nie jest zdolna do pracy, ma prawo ubiegać się o tzw. rentę wypadkową, przyznawaną co miesiąc, bądź o jednorazowe odszkodowanie. Wysokość renty zależy od kwoty bazowej obowiązującej w momencie przyznania świadczenia, od ilości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych oraz od zarobków uwzględnianych w podstawie wymiaru renty. Od 1 marca 2015 roku najniższa renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi ~ 880 zł, natomiast z tytułu częściowej niezdolności do pracy ~ 675 zł.

Decydując się na odszkodowanie czy rentę musimy dobrze przemyśleć na co tak naprawdę przeznaczamy te pieniądze- czy lepiej będzie nam dostać jednorazowo 50 tys. zł i zakończyć sprawę, czy może co miesiąc otrzymywać 800 zł a w razie niewystarczającej sumy pieniędzy ubiegać się o podwyższenie w sądzie? Comiesięczna renta pozwala cieszyć się stałymi dochodami, które można przeznaczyć na niezbędne wydatki, jednak z drugiej strony 800 zł ma się nijak w porównaniu z 50 tysiącami, które możemy otrzymać. Myśląc racjonalnie w ciągu roku nasza renta wyniesie 9 600 zł, co przez 10 lat daje wynik 96 tysięcy. A więc czy warto zawierać ugodę i godzić się na jednorazowe wypłacenie odszkodowania?

Pierwsza rzecz, którą trzeba wziąć pod uwagę to jak jednorazowa kwota ma się do kosztów przeżywalności. Nagły przypływ gotówki jest bardzo pocieszający, jednak to jedyne pieniądze, które dostaniemy od ubezpieczyciela i trzeba je dobrze wykorzystać. Pobierając comiesięczną rentę jesteśmy w stanie odwołać się do sądu, w razie gdyby wyznaczona kwota nie była wystarczająca , ponieważ np. zwiększyłyby się koszty naszego życia ze względu na nowe leki, czy niezbędne rehabilitacje.

Nie jest jednak powiedziane, że renta to właściwy wybór. Czasem bywa tak, że po dokładnym przeliczeniu jednorazowe odszkodowanie jest dla nas satysfakcjonujące, ponieważ jesteśmy w stanie kupić za nie droższe rzeczy, których obecnie potrzebujemy, a gdy zabraknie gotówki pozostali domownicy pracują i są w stanie utrzymać nas i siebie. Wtedy odszkodowanie jednorazowe jest jak najbardziej odpowiednie. Wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujemy. Trzeba pamiętać o tym, aby dobrze wyliczyć koszty swojego utrzymania, aby móc prawidłowo zadecydować, którą z opcji wybrać. Nie zawsze kapitalizacja renty w postaci jednorazowej gotówki jest dobrym rozwiązaniem. Duża liczba, którą zobaczy człowiek potrafi zaburzyć jego racjonalne myślenie. Niekiedy lepiej otrzymywać 1 000 zł miesięcznie, które dostawane przez 10 lat da w sumie ok. 100 tyś. zł niż w postaci kapitalizacji renty dostać raz 70 tys. zł i brak możliwości odwołania się od tej decyzji jak i również podniesienia otrzymanej kwoty.


Szanowni Państwo zajmujemy się również odzyskiwaniem pieniędzy od nierzetelnych kontrahentów (osób fizycznych, firm).

Zobacz naszą inne stronę tutaj.